Jump to content
MrsSurvival Discussion Forums

MommyofSeven

Users2
  • Content Count

    1,151
  • Joined

  • Last visited

About MommyofSeven

  • Rank
    Family Member
  • Birthday 11/07/1972

Contact Methods

  • Website URL
    http://
  • ICQ
    0

Profile Information

  • Gender
    Female
  • Location
    Southern Colorado
  • Interests
    Cooking, prepping, reading

Recent Profile Visitors

231 profile views
  1. Safeway Prep Deals for 10/26 Sorry I’m not putting direct coupon matchups for this. I’m running behind and have a craptonne of stuff to do today, but I wanted to get the basics done. There is a lot of meat on sale this week at Safeway, great for you home canners. Round Steak is $2.49/lb Split Chicken Breasts $.99/lb-haven’t seen these that cheap in awhile Pork Shoulder Blade Roast $1.99/lb Safeway BLSL Chicken Breaksts in 4 lb bag $1.79/lb General Mills Cold cereal $1.99, multiple coupons out there (some people do it, pls put the cereal debate elsewhere) Refreshe Water 24 pack, 16.9 oz bottles 3/$10 Quaker Instant Oatmeal $2.50 SoBe Elixer, SoBe Tea, SoBe Lifewater buy 10 for $10, get 5 free. Safeway Pasta $.79 Hormel Chili with Beans $.99 Duracell Batteries SQ for $2.00 off (also coupons out there) Crisco cooking oil 48 oz BOGO Refreshe Electrolytes Water $1.00 Safeway Toothbrush, floss or flossers $1.00 Safeway California Seedless Raisins, 6, 1.5 oz boxes, $1.00 Safeway Enriched Rice 32 oz $2.00 Safeway Applesauce Cups, 6 pack, 4 oz $2.00 Safeway Tampons or Maxi Pads $4.00 Various Sizes Gala Apples 3 lb bag $3.00 Safeway Ultra Detergent 50 oz $4.00 Safeway Mixed Nuts 9.25 to 11.5 oz Selected Varieties $4.00 Skippy PB 16 to 16.3 oz Buy four save $4.00 Lipton Tea Bags 72 to 100 ct Buy 4 Save $4.00 Bertolli Pasta Sauce 15 to 24 oz Buy 4, Save $4.00 Knorr Homestyle Stock 4 pack, 4.66 oz Buy 4 save $4.00 coupons out there Wishbone Salad Dressing 16 oz Buy 4 Save $4.00 Ritz Crackers $2.50 Powerade $.89 Hungry Jack Potatoes 6.1 oz $1.40 Uncle Bens Ready Rice (Think this needs a microwave, but not sure) $1.50 Honey Bunches of Oats Cereal $2.77 Palmolive Dish Detergent $2.99 Safeway Softly Bath Tissue 24 double roll or Thirsty Paper Towels 12 big roll SQ $9.49 Huggies Jumbo Diapers or Training Pants SQ $8.99 Beneful or Chef Michaels Dog Food $15.99 Red Bell Peppers 10 for $10 5 lb bag Russet Potatoes $1.99 Organic Gala Apples $1.99/lb Broccoli Crowns $1.49/lb Roma Tomatoes $.99/lb Bartlett Pears $.99/lb
  2. Walmart (at least ours) won't PM the Safeway coupon because you need a club card, and they don't PM anything that needs a club card or "membership". The Wishbone salad dressing is also on sale this week.
  3. Your prices have me wondering if mine are an accurate representation in the other thread. 25 pounds of whole wheat flour can only be purchased in 5 pound bags here-at almost $6 a bag. 5 pound bag of sugar is around $4.00 Pinto beans are more here, too, which is kind of surprising considering that we are a predominately hispanic area. I would think there would be more demand, thus more supply, thus lower price. I see Christy is seeing the same issues. Mo7
  4. Which is kind of ironic because Kroger family stores are all over the Extreme Couponing show. Most of these are reasonable. One coupon for item purchased-well, yes, any other use is fraud. Their double coupon policy is reasonable-and in fact generous, given that many chains are not doubling at all. Two internet coupons per manufacturer per day is also reasonable, since there is a limit on how many you can legally print. Blurry etc coupons is also reasonable. There are a lot of people "making their own" coupons out there, and this is an attempt to stop that. The only part I don't like is 5 coupons per item per day. I may not like it, but I understand why they are doing it. Shelf clearing is a big issue since this show (most people don't realize that the items in the show were pre-ordered), and the stores are getting complaints when sale items are out of stock. I don't blame them. Mo7
  5. Hey all, I'm looking at long term water solutions. We do have water somewhat near us-we would need to haul it but that could be achieved. We have both a pond and a river. In a perfect world I will be sinking cisterns and storing water there, but for the long run I will still need to purify water. I'm looking at the Berkey systems and wondering how long their filters last. Anyone know? We are a family of six, plus critters. Thanks Mo7
  6. Hey that's FANTASTIC! I'm so happy your savings were that great!
  7. -Bought a Brita water filter. I know it's not a long term solution but it certainly helps in that direction. -Started thinking about what would go on a list of long term storage needs, and how best to deal with those, and what kinds of storage. Have it narrowed down to BOB/SIP kit 3 Mos No Job 3 Mos TEOTWAWKI 6 Mos No Job 6 Mos TEOTWAWKI 12 Mos No Job 12 Mos TEOTWAWKI Difference in No Job vs TEOTWAWKI is that no job I'm hoping we'd be able to swing power, as opposed to a complete interruption of services. So I can use my freezers and conventional cooking methods. -Gave measurements to DH to make a plywood table top to the BOB box to turn it into a coffee table. There's really nowhere to store it inside and I need somewhere that food and water won't freeze. He'll make a table top for it and I'll cover it with a pretty cloth and there ya go. Hidden storage in the house, and a coffee table which we need anyway. Mo7
  8. I would love it-not everyone has the same needs that we do. And I prep with the sales, but I want this list to be kind of timeless, so putting in that I bought veggies for the dehydrator because they were on sale is, well, not timeless LOL. Plus it helps others to determine their own personal priorities if they can see what other folks determine to be priorities. Glad y'all are finding it useful. Mo7
  9. From http://www.sundaycouponpreview.com/ here's what should be available in the Sunday papers today Smartsource coupon insert Friday’s Save $1/1 any one T.G.I. Friday’s (12/4) Friday’s Save $1.50/1 any one T.G.I. Friday’s (12/4) Friday’s Save $2/2 any two T.G.I. Friday’s 10oz,15oz,or 27oz chicken snacks (12/4) Finish Save $1/1 quantum (11/30) Finish Save $.75/1 Powerball or Gelpacs (11/30) Ex-Lax Save $ 2/1 any product (1/31/12) Huggies Save $1.50/1 any diapers (11/19) Huggies Save $3/1 any package of Huggies Little Movers Slip-On Diapers (11/19) Huggies Save $.50/1 any baby wipes 64 ct. or larger (11/19) Ristorante Save $1/1 when you buy one Dr. Oetker Ristorante Pizza, any variety. Dnd (12/11) Chinet Save $.55/1 chinet comfort Cup package 12oz or 16oz (12/31) GoodNites Save $2/1 Underwear jumbo pack or larger (11/19) Land o Lakes Butter Save $.50/2 (12/31) Argo Baking Powder Save $.30/1 on one 12oz (1/2/12) ARM & HAMMER Save $1/1 Spinbrush powered toothbrush or refill (12/31) ARM & HAMMER Save $1/1 Kid’s Spinbrush powered toothbrush (12/31) Orajel Kids Save $1/1 On arajel MY WAY toothpaste (12/31) Reynolds wrap Save $1/1 any one Pan Lining paper (11/30) AXE Buy 1 Get 1 FREE buy any AXE shower gel or detailer and get one AXE shower gel or detailer FREE maximum value Save $5.99 (11/13) Barilla Plus Save $1/2 any barilla plus (12/18) TruMOO Chocolate Save $.55/1 when you purchase 1half gallon or larger of trumoo chocolate milk (11/19) Neutrogena Save $1/1 any Neutrogena Naturals Cleanser (12/31) Neutrogena Hand or Body lotion Save $1/1 (12/31) Neutrogena Men Save $1/1 (12/31) Neutrogena Hair Care Product Save $2/1 excluded trial size and gift sets (12/31) Scrubbing Bubbles Save $3/1 one step toilet Bowl cleaner starter kit (12/3) Scrubbing Bubbles Save $2/2 one step toilet bowl cleaner refills (12/3) Enfamil Save $5/2 Enfamil or Enfagrow larger size powder 22.2oz. or larger (12/31) Triple Wash Save $1/1 on NEW triple wash gentle diaper rash formula (12/31) Zantac Product Save $1/1 24ct or larger (1/31/12) Melitta Coffee Save $1/1 8oz. size or larger (1/31/12) WHONU? Save $1/1 Nutrition Rich Cookies (12/25) Equal Saccharin Save $1/1 100 count or larger (1/23/12) Equal Sucralose or Equal Classic Save $2/1 100 ct o larger (1/23/12) Boston Market 15% off any online order coupon (11/20) Boston Market Save $1.00 any individual meal, whole Boston Carver Sandwich or combo or Entrée salad. Restaurant and online order coupon (11/20) Redplum Coupon Preview Aleve Save $1/1 20ct+ product excluding Aleve-D (1/31/12) Aleve-D Save $1/1 product (1/31/12) Alka-Seltzer Save $1/1 product (1/31/12) Alka-Seltzer Save $2/1 Plus product (1/31/12) Arrowhead Save $1/1 .5-liter 6-pack or Save $1/2 1-liter bottles of sparkling water (12/4) Bar-S Save $.75/2 1lb Frank or Bologna (12/4) Bar-S Save $1/1 2.5lb Smoked Sausage (12/4) Bayer Save $1.50/1 Advanced Aspirin product (1/31/12) Bayer Save $1/1 Aspirin product (1/31/12) Citracal Save $1/1 product (1/31/12) Crest/Oral-B Save $1/1 3D White oral care item ets Target Coupon (11/30) Dunkin Donuts Save $1.50/2 bags 11oz+ coffee (1/31/12) Flintstones Save $2/1 multivitamin product (12/31) Iams Save $1/1 5lb+ dry dog food Target Coupon (12/31) i-flex Save $5/1 120ct (12/31) L’Oreal Save $.75/1 kids product (12/18) L’Oreal Save $1/1 EverPure, EverSleek, EverStrong shampoo or conditioner (12/18) L’Oreal Save $1/1 EverPure. EverSleek, EverStrong treatment (12/18) L’Oreal Save $1/1 Excellence or Excellence to-Go shade (12/18) L’Oreal Save $1/1 Pairs eyeliner (12/18) L’Oreal Save $1/1 Paris eye product (12/18) L’Oreal Save $1/1 Paris skincare product (12/18) L’Oreal Save $2/1 Paris Youth Code (12/18) Meow Mix Save $1/1 dry cat food 3.15lb+ or Save $1/4 single cat food cups or Save $1/1 cat food variety pack (12/17) Monterey Pasta Company Save $1/1 pasta or sauce dnd (12/31) Neo-Synephrine Save $1/1 product (1/31/12) Newman’s Own Save $.50/1 pasta sauce, salsa, lemonade, marinade or popcorn (12/3) Newman’s Own Save $.50/1 Salad Dressing (12/3) Newman’s Own Save $1/1 Thin & Crispy pizza (12/3) NicoDerm Save $7/1 NicoDerm CQ 14ct+, Nicorrette Gum 100ct+, Nicorette Lozenge 72ct+ or Nicorette Mini Lozenge 81ct (12/11) Nivea Save $1/1 body lotion (11/20) Nivea Save $3/2 body lotion (11/20) One A Day Save $1/1 adult or teen multivitamin product (12/31) Phillips Save $1/1 product (12/31) Phillips Save $4/1 Colon Health product (12/31) pur-Abdorb Save $3/1 iron (12/31) Sara Lee Save $.55/1 20oz wheat bread dnd (11/30) Sara Lee Save $.65/1 Hearty & Delicious 100% Whole Grain Breads dnd (11/30) SlimShots Save $5/1 liquid portion control (12/31) Tide Save $.50/1 detergent (11/30) Vanity Fair Save $.65/1 napkins dnd (12/31) Vanity Fair Save $1.25/2 napkins dnd (12/31) Mo7
  10. At Walmart, in the toy section, are some glowsticks, with the el cheapo toys. They are $1.00 each. I have used them to fill out party goody bags or a bag of small gifts for a kiddo. I can buy a glow stick, a slinky, and a paddle ball or punch balloon, plus a bag for it all to go in, for $5.00 or so, so I will do that for bday parties when money is tight. I think Oriental Trading also has them, certainly around this time of year.
  11. Week One 4 Gallons of Water $1.29, $5.16 1 Binder to Keep Prep Lists in $3.00 1 Small Propane Cylinder to fuel my propane heater or camp stove $4.50 2 Cans Tuna in Oil $.82, $1.64 2 Boxes Strike Anywhere Matches $1.00, $2.00 1 Box 20 Count Black 30 Gallon Trash Bags $3.68 Total $20.08
  12. Week One 3 Gallons Water $1.29 each, $3.87 1 Small Canister Propane to fuel my camp stove or propane heater $4.50 2 Cans Tuna in Oil $.82 each, $1.64 Total $10.01
  13. Hi everyone. I’m going to resurrect the $10.00 and $20.00 per week prep threads-I think they would be really useful with updated prices and links to products. These will be based on the food calculator here, and are for my family of six-two adults, one 12 year old boy who eats like an adult, and three kids at home. I’ll build for that core group first. A note on this: I fully believe that you can’t prep to your best advantage if you are not home canning and/or dehydrating. If you don’t have a canner and/or dehydrator, put aside half of the prep budget each week to buy them. Or do it with your IRS refund if you get one. Seriously. It will save you a LOT of money in the end and enable you to be able to prep with food your family is comfortable with. Preps listed here are assuming a canner/dehydrator, and will be based on my preps for the week. Your mileage may vary. Your needs may vary. Your situations will most likely definitely vary. But it’s a place to start. I will also be posting based on sales that I find in my area, so if you’re coming along and reading this, keep that in mind. If you want to go exactly by the list, put aside the money for items purchased on sale (will be noted) and wait for them to go on sale in your area. I’ll be starting with a goal of three months’ worth of food. I’m using the excel sheet here to help plan. Why reinvent the wheel? I will be adding my three month food list when I get it done so you'll have a starting point. The basic needs for my family for three months, according to the food calculator, are these: 457 pounds of grain 69 pounds of legumes 34 pounds of dairy products 69 pounds of sugars 7 pounds of leavening agents 7 pounds of salt (including soy sauce, boullion, etc) 34 pounds of fats 168 gallons of water (only a two week supply, a long term solution will be needed and implemented into the prep plan) The food calc doesn’t count veggies or fruits as part of the caloric intake. We will be including veggies and fruit on the prep plan. Instead of just buying 69 pounds of dried beans, we will be planning for specific meals that can be done with prep friendly foods and canning/dehydrating/buying what we need to make those meals. I’ll be using a lot of the recipes at Mrs. S. to get us there. Again, your needs are going to vary. If you raise your own animals, you may not need to stockpile powdered eggs, but you may need to stockpile feed for those animals to get through winters. We’ll be starting with the First 100 to Disappear list. As more and more people are becoming prep minded, and more and more people are concerned about the links between what is happening in this country and what has happened in others pre-revolution, we will see these items being harder and harder to come by. We will ignore items like generators. They are great to have for short term situations but running them long term is not feasible, for many reasons, fuel storage being one of those. We’ll be assuming no power for freezers, and the need to use camp fires, wood stoves, or propane, for long term cooking needs. We’ll also be assuming that everyone is well armed. If you’re not, that needs to be a priority, ASAP. Beg or borrow guns. I won’t advocate theft here-that’s what The Edge forum is for. I’ll be going through all prior posts for suggestions and recommendations on water filtration systems, books you should have, woodstoves, etc. to put it in here as part of the prep plans. The Good Lord knows I will leave something out. If you see something that needs to be included sooner than I’ve put it on the plan, please, by all means, post about it. If you have a question, please, by all means, post it. If you can do this better, please, by all means, PM me and ask to take it over. CGA’s post about a lifetime supply of food has really lighted a fire under the butts of some of us here, given the current economic and restless situation. This NEEDS to be done. I have the time to do it, so I’m offering to do so. But one of you may be able to do it better. Mo7
  14. Hi everyone. I’m going to resurrect the $10.00 and $20.00 per week prep threads-I think they would be really useful with updated prices and links to products. These will be based on the food calculator here, and are for my family of six-two adults, one 12 year old boy who eats like an adult, and three kids at home. I’ll build for that core group first. A note on this: I fully believe that you can’t prep to your best advantage if you are not home canning and/or dehydrating. If you don’t have a canner and/or dehydrator, put aside half of the prep budget each week to buy them. Or do it with your IRS refund if you get one. Seriously. It will save you a LOT of money in the end and enable you to be able to prep with food your family is comfortable with. Preps listed here are assuming a canner/dehydrator, and will be based on my preps for the week. Your mileage may vary. Your needs may vary. Your situations will most likely definitely vary. But it’s a place to start. I will also be posting based on sales that I find in my area, so if you’re coming along and reading this, keep that in mind. If you want to go exactly by the list, put aside the money for items purchased on sale (will be noted) and wait for them to go on sale in your area. I’ll be starting with a goal of three months’ worth of food. I’m using the excel sheet here to help plan. Why reinvent the wheel? I will be adding my three month food list when I get it done so you'll have a starting point. The basic needs for my family for three months, according to the food calculator, are these: 457 pounds of grain 69 pounds of legumes 34 pounds of dairy products 69 pounds of sugars 7 pounds of leavening agents 7 pounds of salt (including soy sauce, boullion, etc) 34 pounds of fats 168 gallons of water (only a two week supply, a long term solution will be needed and implemented into the prep plan) The food calc doesn’t count veggies or fruits as part of the caloric intake. We will be including veggies and fruit on the prep plan. Instead of just buying 69 pounds of dried beans, we will be planning for specific meals that can be done with prep friendly foods and canning/dehydrating/buying what we need to make those meals. I’ll be using a lot of the recipes at Mrs. S. to get us there. Again, your needs are going to vary. If you raise your own animals, you may not need to stockpile powdered eggs, but you may need to stockpile feed for those animals to get through winters. We’ll be starting with the First 100 to Disappear list. As more and more people are becoming prep minded, and more and more people are concerned about the links between what is happening in this country and what has happened in others pre-revolution, we will see these items being harder and harder to come by. We will ignore items like generators. They are great to have for short term situations but running them long term is not feasible, for many reasons, fuel storage being one of those. We’ll be assuming no power for freezers, and the need to use camp fires, wood stoves, or propane, for long term cooking needs. We’ll also be assuming that everyone is well armed. If you’re not, that needs to be a priority, ASAP. Beg or borrow guns. I won’t advocate theft here-that’s what The Edge forum is for. I’ll be going through all prior posts for suggestions and recommendations on water filtration systems, books you should have, woodstoves, etc. to put it in here as part of the prep plans. The Good Lord knows I will leave something out. If you see something that needs to be included sooner than I’ve put it on the plan, please, by all means, post about it. If you have a question, please, by all means, post it. If you can do this better, please, by all means, PM me and ask to take it over. CGA’s post about a lifetime supply of food has really lighted a fire under the butts of some of us here, given the current economic and restless situation. This NEEDS to be done. I have the time to do it, so I’m offering to do so. But one of you may be able to do it better. Mo7
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.