Jump to content
MrsSurvival Discussion Forums

MommyofSeven

Users2
  • Content Count

    1,151
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by MommyofSeven

  1. Safeway Prep Deals for 10/26 Sorry I’m not putting direct coupon matchups for this. I’m running behind and have a craptonne of stuff to do today, but I wanted to get the basics done. There is a lot of meat on sale this week at Safeway, great for you home canners. Round Steak is $2.49/lb Split Chicken Breasts $.99/lb-haven’t seen these that cheap in awhile Pork Shoulder Blade Roast $1.99/lb Safeway BLSL Chicken Breaksts in 4 lb bag $1.79/lb General Mills Cold cereal $1.99, multiple coupons out there (some people do it, pls put the cereal debate elsewhere) Refreshe Water 24 pack, 16.9 o
  2. Walmart (at least ours) won't PM the Safeway coupon because you need a club card, and they don't PM anything that needs a club card or "membership". The Wishbone salad dressing is also on sale this week.
  3. Your prices have me wondering if mine are an accurate representation in the other thread. 25 pounds of whole wheat flour can only be purchased in 5 pound bags here-at almost $6 a bag. 5 pound bag of sugar is around $4.00 Pinto beans are more here, too, which is kind of surprising considering that we are a predominately hispanic area. I would think there would be more demand, thus more supply, thus lower price. I see Christy is seeing the same issues. Mo7
  4. Which is kind of ironic because Kroger family stores are all over the Extreme Couponing show. Most of these are reasonable. One coupon for item purchased-well, yes, any other use is fraud. Their double coupon policy is reasonable-and in fact generous, given that many chains are not doubling at all. Two internet coupons per manufacturer per day is also reasonable, since there is a limit on how many you can legally print. Blurry etc coupons is also reasonable. There are a lot of people "making their own" coupons out there, and this is an attempt to stop that. The only par
  5. Hey all, I'm looking at long term water solutions. We do have water somewhat near us-we would need to haul it but that could be achieved. We have both a pond and a river. In a perfect world I will be sinking cisterns and storing water there, but for the long run I will still need to purify water. I'm looking at the Berkey systems and wondering how long their filters last. Anyone know? We are a family of six, plus critters. Thanks Mo7
  6. Hey that's FANTASTIC! I'm so happy your savings were that great!
  7. -Bought a Brita water filter. I know it's not a long term solution but it certainly helps in that direction. -Started thinking about what would go on a list of long term storage needs, and how best to deal with those, and what kinds of storage. Have it narrowed down to BOB/SIP kit 3 Mos No Job 3 Mos TEOTWAWKI 6 Mos No Job 6 Mos TEOTWAWKI 12 Mos No Job 12 Mos TEOTWAWKI Difference in No Job vs TEOTWAWKI is that no job I'm hoping we'd be able to swing power, as opposed to a complete interruption of services. So I can use my freezers and conventional cooking methods. -Gave
  8. I would love it-not everyone has the same needs that we do. And I prep with the sales, but I want this list to be kind of timeless, so putting in that I bought veggies for the dehydrator because they were on sale is, well, not timeless LOL. Plus it helps others to determine their own personal priorities if they can see what other folks determine to be priorities. Glad y'all are finding it useful. Mo7
  9. From http://www.sundaycouponpreview.com/ here's what should be available in the Sunday papers today Smartsource coupon insert Friday’s Save $1/1 any one T.G.I. Friday’s (12/4) Friday’s Save $1.50/1 any one T.G.I. Friday’s (12/4) Friday’s Save $2/2 any two T.G.I. Friday’s 10oz,15oz,or 27oz chicken snacks (12/4) Finish Save $1/1 quantum (11/30) Finish Save $.75/1 Powerball or Gelpacs (11/30) Ex-Lax Save $ 2/1 any product (1/31/12) Huggies Save $1.50/1 any diapers (11/19) Huggies Save $3/1 any package of Huggies Little Movers Slip-On Diapers (11/19) Huggies Save $.50/1 any baby wipes
  10. At Walmart, in the toy section, are some glowsticks, with the el cheapo toys. They are $1.00 each. I have used them to fill out party goody bags or a bag of small gifts for a kiddo. I can buy a glow stick, a slinky, and a paddle ball or punch balloon, plus a bag for it all to go in, for $5.00 or so, so I will do that for bday parties when money is tight. I think Oriental Trading also has them, certainly around this time of year.
  11. Week One 4 Gallons of Water $1.29, $5.16 1 Binder to Keep Prep Lists in $3.00 1 Small Propane Cylinder to fuel my propane heater or camp stove $4.50 2 Cans Tuna in Oil $.82, $1.64 2 Boxes Strike Anywhere Matches $1.00, $2.00 1 Box 20 Count Black 30 Gallon Trash Bags $3.68 Total $20.08
  12. Week One 3 Gallons Water $1.29 each, $3.87 1 Small Canister Propane to fuel my camp stove or propane heater $4.50 2 Cans Tuna in Oil $.82 each, $1.64 Total $10.01
  13. Hi everyone. I’m going to resurrect the $10.00 and $20.00 per week prep threads-I think they would be really useful with updated prices and links to products. These will be based on the food calculator here, and are for my family of six-two adults, one 12 year old boy who eats like an adult, and three kids at home. I’ll build for that core group first. A note on this: I fully believe that you can’t prep to your best advantage if you are not home canning and/or dehydrating. If you don’t have a canner and/or dehydrator, put aside half of the prep budget each week to buy them. Or
  14. Hi everyone. I’m going to resurrect the $10.00 and $20.00 per week prep threads-I think they would be really useful with updated prices and links to products. These will be based on the food calculator here, and are for my family of six-two adults, one 12 year old boy who eats like an adult, and three kids at home. I’ll build for that core group first. A note on this: I fully believe that you can’t prep to your best advantage if you are not home canning and/or dehydrating. If you don’t have a canner and/or dehydrator, put aside half of the prep budget each week to buy them. Or
  15. My Walmart has had some on clearance. I'll be checking the Sunday papers today for price match stuff at WM and let you know if I find any.
  16. I think this may be a good time to revise the $10 per week, $20 per week prep threads. I will probably have some time to work on those. Snowmom put a lot of good info in the original posts, but the prices won't be nearly accurate now.
  17. Well it does and it doesn't. Obviously, the material is not fire resistant at needle holes, but...if you're close enough to the fire that the ambient heat will burn you through needle holes, the fire resistant nature of the fabric is not going to help you anyway. It is fire resistant, not fireproof, and not heat proof. They make fire shelters that are deployed when you're going to be overtaken by the fire. It doesn't always work but I have heard/seen where firefighters have walked away after shelter deployment. Every training focuses on how NOT to get in the situation where you have to d
  18. Absolutely. That's why I'm praying the hooey doesn't hit until after tax refund season-will have critters then and heirloom seeds and a new roof LOL. Honestly, this is something that drives many things I do. I'm so happy I finally have 100 pounds of flour and sugar, but, really, how long will this last? Certainly not long if I can never buy groceries again. Mo7
  19. Mt I wanna tell you that you can handle the training, but sometimes, it is intense. I know I have had the opportunity to take the EMT class several times and after watching my husband go through it, I'm not sure if I can, between juggling the house and working, even at home, and trying to get critters in the spring, on and on and DS6's special needs. I've read my husband's textbooks and go to the required training to be on the Fire Department, and that is going to have to be it. Even hitting the FD training can be difficult, because I have to put the kids in daycare, and pay for that, or pa
  20. Well, the SQ in the Safeway ad has a limit of four, but four at $.45 is still pretty darn good. I'll probably only buy on sale stuff to fill out the rest of that coupon requirement. The Red Baron frozen pizzas are on sale, and once in awhile you gotta have pizza night. Also ice cream is on sale. Those aren't really preps but we'll certainly use them. DH would like me to find some coupons for those Magnum ice cream bars, he loves those. At Safeway I'm also seeing Quilted Northern TP on sale for $3.50. That seems high to me but I know some people can only use certain brands of some thi
  21. So since it's flax seed and not fax seed (see post title) I probably won't get a fax machine when I grow this, right? Mo7
  22. Heavy duty needles for denim and a newer sewing machine, but I'm on the lookout for an industrial one. arby, if you manage to score anything in that building, let me know, I may want to buy one from you. I'll PM you my contact info since your laptop is sketchy. AH, my mom has an old treadle machine...think that would work? I can sew second patch by hand if need be, but we'll see what happens. If it won't go through, then it won't. Can't use old suits. By law, we can't use fire gear that is more than ten years old. That's not to say we don't, because of budget issues, but it's
  23. Regarding the burn sheet, learned something new at training last night. Our EMT coordinator/instructor guy called the major burn center in our state, and asked them what they used for burn patients. Their answer was "a clean sheet". So a special "burn sheet" is no longer recommended. What they recommend is that you take a plain sheet, wash with normal detergent, and do a double rinse. Dry in a hot dryer, let it cool, and place it in a ziploc bag. The purpose of a burn sheet is to keep dust and any other particulates off the burn. You're not creating a sterile environment, you are try
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.