Jump to content
MrsSurvival Discussion Forums

HSmom's Blog

  • entries
    17
  • comments
    18
  • views
    1,005

Day Whatever Number It Is


HSmom

328 views

I'm not going to continue blogging every single thing we eat...too much effort. Though I will mention a couple of things. Today we had a small snack of berries from our own yard. Yesterday, I ate a peanut-butter-and-jelly sandwich; it was REALLY good!! At this point in the journey, I am using up odd items from the cupboards (and freezer). It will be a bit of time before I am seriously into preps. I am also spending a fair bit of time being more imaginative and creative about what I'm fixing. In a SHTF situation, I doubt I'd have the mental energy to be imaginative, which is another good reason to EAT WHAT YOU STORE. I'm also saving all these recipes that I'm developing and posting to my blog. They will be kept close to my stored food.

 

I still am going to document all grocery items I buy. Today, I pulled 6 rolls of paper towels and a package of bathroom tissue out of long-term storage. I also went to the open-air fruit market and the bakery outlet store. For a total of $9.16, I got two loaves of bread, 15lbs potatoes, 3 onions, 2 tomatoes, a head of garlic and a head of lettuce. I feel like that's pretty good.

 

But then, I went to the grocery store for sour cream, popcorn (the kind in a bag, that you pop on the stove or in a hot-air popper), and a gallon of milk. I also made a few other purchases: since the sour cream was on sale, I bought two. The date on them is July 20th. Unopened, they'll last that long. The only hotdogs I'll eat have come on sale for the summer. I haven't bought hotdogs since last summer; further if I don't buy them now, dh will buy the expensive fattening ones. I bought Ball Park Smoked White Turkey franks, only 45 calories each, no fat, and my family likes them. I bought four packages, as their date is also mid-July. I picked up a very large container of peanut butter, forgetting that I had just looked at two #10 cans of powdered peanut butter. Maybe I'll take the peanut butter back. I got the least expensive jelly for PB&J's, and splurged on a quart of yogurt for the kids. With my mushy bananas, it will make a great dessert. Total there $32.89, $26.50 if I return the PNB - which I think I'll do.

 

My total on groceries this week is $40.60. Not as great as I thought it would be, but not bad for the first week.

 

A word about store-bought bread (which my dh really prefers for his sandwiches). Your basic sliced bread comes in two "styles." One is long and slim, with each bread slice being roughly square. The other is shorter and wider, with each bread slice being roughly rectangular. Both are usually 24oz loaves. However, the long slim loaf gives you more slices of bread. Granted they are smaller slices, but in my family, we could all use smaller portions. For me the long slim loaves are win-win: more sandwiches per loaf, fewer calories per sandwich.

 

And a word about popcorn that doesn't involve a microwave. My four-pound bag of yellow popcorn cost $2.19. It contains 9 cups of unpopped corn. A 1/4 cup of corn makes 5 cups popped. Assuming that 5 cups popped is approximately equal to a bag of microwave popcorn, my $2.19 will make the equivilent of 36 bags of microwave popcorn. I do spend an inconsequential bit more on "I Can't Believe It's Not Butter" spray for the popcorn, but since the popcorn costs me less than 1/10th of microwave, I can afford it! This is also a step toward less dependence upon the grid. Currently, I use a hot-air popper, but I do know how to pop corn in a kettle on a propane stove.

 

3 Comments


Recommended Comments

You are doing great! :hug3:

 

About the Popcorn - I blogged about my popcorn adventure. I finally arrived at the 50 lb bag at Sam's! :D It is so cheap!! and stores so easily!! and the whole family loves it.

 

http://www.samsclub.com/shopping/navigate....&pCatg=7915

 

About the Peanut Butter Powder - I blogged about that too. Have you ever used it? If not, I wouldn't return that jar of Peanut Butter right away, until you've done some experimenting with the powder. If you already have used the powder and have any tips, let me know. ;)

 

 

(Came back and edited when I saw I had linked to the wrong place about the popcorn...silly me!)

Link to comment

Thanks Stephanie. I just read your blog-post about PNB powder. I had already planned on adding some oil, but hadn't thought of salt or sugar. I *do* think I'll still return the PNB to the store.

 

It's kind of like I'm on a "money diet". I have the money here, but I need to not spend it. Sort of like having food in the house, but choosing to not over-indulge in it. Six bucks for PNB is a lot!

Link to comment

HSmom, this really interesting what you're blogging about. It's amazing how food and all that goes along with it takes a lot of effort.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.